Otyłość – choroba cywilizacyjna

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zdrowie to najcenniejszy dar jaki posiadamy, którego nie da się kupić za żadne pieniądze. Raz utracone zdrowie może już nigdy nie zostać odzyskane.

Niektórzy jednak nie dbają o zdrowie nie stosując się do orzeczeń lekarskich chorują na własne życzenie. Otyłość staje się coraz poważniejszym problemem młodzi ludzie w dobie komputerów rzadziej wychodzą z domu, a problem dodatkowo pogłębia jedzenie fast foodów. Kiedyś otyłość była symbolem dobrobytu i bogactwa, a kobieta otyła była uważana za piękną natomiast dziś otyłość jest choroba cywilizacyjną na którą cierpi ponad 20% społeczeństwa a liczba ta stale rośnie.

Otyłość jest niebezpieczna chorobą powodującą, że nasze zdrowie a w niektórych przypadkach nawet życie jest zagrożone. Otyłość jest to nadmierna masa ciała spowodowana przyrostem tkanki tłuszczowej. Najczęściej przyczyną otyłości jest nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej, przyczyna otyłości mogą być także geny. Zdarza się też , że osoba jest otyła z powodu choroby lub zażywanych leków z taka otyłością jest trudniej walczyć, ponieważ przykładowo osobie chorej na serce ciężko jest być aktywnym fizycznie.

Otyłość wpływa negatywnie na zdrowie i sprzyja rozwojowi chorób np. : cukrzycy, nadciśnieniu, chorobom serca i wielu innym. Jak już wcześniej wspomniałem choroba otyłości źle wpływa na zdrowie dlatego należy ją leczyć. Pomocne są następujące metody:

  • dieta odpowiednio dobrana dieta jest bardzo ważna. Według lekarzy dieta powinna składać się z 5 posiłków dziennie i piciu dużej ilości wody, ponadto dieta powinna dostarczać około 1200 – 1300 kcal dziennie.
  • wysiłek fizyczny gdy nic nie stoi na przeszkodzie osoba otyła powinna być aktywna fizycznie. Ćwiczenia kilka razy w tygodniu po około 30 – 60 minut w zupełności wystarczą
  • preparaty wspomagające odchudzanie ( parafarmaceutki)- preparaty wspomagające odchudzanie, które nie wpływają na zdrowie, a są skuteczne.
  • farmakoterapia leki hamujące łaknienie i zmniejszające przyswajalność tłuszczów
  • leczenie chirurgiczne polega na operacyjnym zmniejszeniu żołądka i jest stosowane gdy zdrowie i życie pacjenta jest zagrożone lub gdy żadna dieta, leki i inne środki nie przynoszą rezultatu.

Otyłości nie należy lekceważyć bowiem jest to choroba, która może wywołać poważne konsekwencje, ponieważ sprzyja rozwojowi innych chorób. Nieleczona powoduje, ze nasze zdrowie ciągle się pogarsza co w konsekwencji może przerodzić się w zagrożenie życia.